آباژور

آباژور

آباژور

آباژور چیست؟شاید سوالی باشد که ذهن خیلی از ما را درگیر کرده باشد. آباژور یا نور تاب نوعی پوششش است که نور را به بالا یا پایین می افکند. بطوری که باعث پوشش لامپ و انتشار نور مستقیم آن می شود. آباژور معمولا از یک پایه و یک کلاهک یا شید تشکیل شده است.

معمولا آباژور از دونوع تشکیل شده است:که رو میزی و ایستاده هستند.

از آباژور رومیزی معمولا برای اتاق خواب ها و کنار تخت استفاده میشود اما آباژور های ایستاده کاربرد بیشتری دارند.واژهٔ آباژور از فرانسوی وارد فارسی شده و املای اصلی آن abat-jour است.

 

آباژور

 

نکاتی که در خرید آباژور، باید به آن توجه داشته باشیم؟!

در هنگام خرید آباژور مانند دیگر وسایل منزل باید اقدامات خاصی انجام دهید و و همچنین نکات ویژه ای را مد نظر قرار دهید.

در هنگام خرید هر وسیله ای شما اول تحقیقات لازم را انجام میدهید و بعد از تحقیقات و بررسی کامل و حساسیت خاص خود وسیله ای را که می خواهید را خریداری میکنید. در خرید آباژور نیز اینگونه است.اگر میخواهید در نهایت آباژوری که انتخاب کرده اید مناسب سلیقه ی شما باشد همانگونه که گفتیم باید تحقیقات و بررسی درستی داشته باشید. تا در آخر بتوانید بهترین گزینه ممکن را انتخاب کنید.

اول باید به این توجه داشته باشد که آباژوری که میخواهید بخرید برای چه کاربردی می تواند داشته باشد.مثلا به این توجه داشته باشید که از آباژور میخواهید برای زیبایی آن استفاده کنید یا از کاربرد اصلی آن در منزل استفاده نمایید.اینها تنها چند مورد است که بسیاری از افراد برایشان اهمیت دارد.

 

آباژور

 

آباژورچوبی:

استفاده از آباژورهای  چوبی بسیار مورد توجه طراحان دکوراسیون داخلی قرار گرفته است. آباژورچوبی از زیباترین آباژورهای مدرن دارکار است که مورد توجه خریداران قرار گرفته است. این آباژورزیبایی و عملکرد را با هم می آمیزد تا محصولی با کیفیت حاصل شود.اصولا آباژور، به ویژه آباژور چوبی نقش به سزایی در زیباسازی محیط خانه و محل کار ایفا می کند.

اگر میخواهید که دکوراسیون زیبایی داشته باشید پس سعی کنید که جنس،رنگ،یا حتی فرم آباژور متناسب با جنس ورنگ مبلمان منزلتان باشد.از هر نقطه از اتاق نشیمن که احساس میکنید تاریک است و یکنواختی دارد میتوانید از یک آباژور مناسب استفاده کنید.و این گونه حتی میتوانید فضای اتاق نشیمن را بزرگتر جلوه بدهید.

 

نور مستقیم بهتر است:

برای اتاق خواب بهتر است که از آباژوری استفاده کنید که ارتفاع مناسبی داشته باشد زیرا زمانی که دارید روی تخت استراحت میکنید نور آباژور مستقیم با چشمانتان برخورد نداشته باشد.یا اگر خواب بودید موجب این نشود که شمااز خواب بپرید.

اما باید بگوییم که برای اتاق خواب بهترین گزینه آباژور رومیزی بهتر است که روی پاتختی شما  قرار میگیرد. این آباژور ها را متناسب با فضا و ترجیحا در رنگ های نه چندان روشن مانند:کرم،شکلاتی یا حتی شیری انتخاب کنید.

 

آباژور

 

کاربرد آباژور:

توجه داشته باشید اگر از آباژور به عنوان یک وسیله تزئینی برای اتاق خواب یا حتی اتاق نشیمن استفاده میکنید بهتر است که از آباژورهایی با کلاهک های تیره استفاده کنیدکه نور کمی از آنها به بیرون ساتع میشود.

اما اگر از آباژور به عنوان روشنایی استفاده میکنید بهتر است که آباژورهایی با کلاهک های روشن تهیه کنید که نور زیادی به بیرون ساتع میکنند. و میتوانند اتاق شمارا یکم از تاریکی و یکنواختی در بیاورند.

 

آباژور، مناسب برای اتاق خواب کودک:

برای انتخاب آباژور،برای اتاق کودک دلبندتان بهتر است که به این نکته توجه کنید اول از همه ایمنی و سلامت کودکتان مهم باشد. پس به سراغ آباژورهایی که در آن از شیشه یا فلز استفاده شده است نروید.بهتر است که برای اتاق خواب کودکتان آباژوری که انتخاب میکنید از جنس چوب باشد و از رنگ های شاد استفاده کنید.

توجه داشته باشد که سیستم سیم کشی و دسترسی به لامپ و اتصالات آباژورتان طوری باشد.که امکان دسترسی به آن سخت باشد تا خطری کودکتان را تهدید نکند.

 

آباژور

 

تعداد آباژور برای هر خانه:

تعداد آباژوری که باید در منزلتان استفاده شود. بستگی به میزان نوری که در دکوراسیون منزل شما را روشن میکند دارد.

آباژور، را در بخشی ازخانه قرار دهید که می خواهید .آن را روشن تر نگه دارید. یا به وسایلی که در آن محدوده قرار دارد توجه داشته باشید. برای آباژورهای رو میزی و ایستاده فضایی را در نظر بگیرید. که بتوانید نور آن ها را به راحتی تنظیم کنید.اگر وسایلی دارید که روی زمین قرار دارد بهتر است که از آباژورهایی استفاده کنید که نور را به سمت پایین هدایت میکند.

یا اگر میخواهید وسایلی که روی دیوار گذاشته اید بیشتر به نمایش گذاشته شوند. یا در معرض دید باشد میتوانید از آباژور هایی استفاده کنید که نور را به سمت بالا هدایت میکند.

 

 

مینا آرمین نژاد
ارسال دیدگاه